Ładowanie...
Pro Memoria tom VII: 1960
35,00 zł
Produkt: dostępny

Pro Memoria, t. VII (1960)

Autor: Stefan kard. Wyszyński

 

Rok 1960 w życiu Kościoła katolickiego w Polsce stał przede wszystkim pod znakiem dalszego realizowania programu Wielkiej Nowenny, ułożonego przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, oraz wzrastającej antykościelnej ofensywy władz Polski „ludowej”. Właśnie wtedy doszło do brzemiennych w skutki wydarzeń w Nowej Hucie, związanych z obroną Krzyża przez wiernych (27 kwietnia), tzw. wydarzeń zielonogórskich, czyli obrony domu katolickiego w Zielonej Górze przed likwidacją (30 maja), oraz rozwinięcia przez władze komunistyczne akcji zmierzającej do skompromitowania (i odwołania ze stanowiska) ordynariusza kieleckiego bp. Czesława Kaczmarka. W dalszym ciągu trwały represje wymierzone w Instytut Prymasowski na Jasnej Górze. Atmosfera wzajemnych relacji coraz bardziej się pogarszała. Świadczy o tym choćby spotkanie kard. Stefana Wyszyńskiego z Władysławem Gomułką ze stycznia 1960 r., szczegółowo zrelacjonowane przez prymasa na kartach Pro memoria. Mimo iż w jego trakcie prymas podkreślał: „Mieliśmy wiele odwagi, aby pierwsi szukać wyjścia z nowej sytuacji: katolicyzm i komunizm. Był to dowód wielkiej odwagi Episkopatu, a ściślej rzecz biorąc – mojej, gdyż od strony Kościoła w Polsce ja wziąłem odpowiedzialność za «porozumienie»”, to po spotkaniu doszedł do wniosku, że o porozumienie z władzami w kwestii praw i wolności Kościoła będzie niezwykle trudno.

Wydawnictwo: Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Archidiecezja Gnieźnieńska, Archidiecezja Warszawska, IPN, Instytut Prymasowski, UKSW

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 312

Oprawa: twarda

Format: 245 x 170 mm

ISBN: 978-83-8098-643-5

Dostępne formy wysyłki:

 

Dostawa Pocztą Polską: czas realizacji ok. 4-5 dni roboczych

Dostawa kurierem: czas realizacji ok. 2-3 dni roboczych 

Dostawa Paczkomatem InPost: czas realizacji 3-4 dni robocze

Odbiór osobisty w kasie muzeum